• DOLAR
  %-1,95
 • EURO
  %-1,51
 • ALTIN
  %-2,15
 • BIST
  %-0,97
CHP’den yeni açıklama: Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı!

CHP’den yeni açıklama: Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı!

reklam"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Helalleşme” çıkışının ardından tartışmalar başlamıştı. CHP’den yeni bir açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” açıklamasına gelen eleştirilerle ilgili olarak, “Helalleşme ayrı, hesaplaşma ayrı” açıklamasını yaptı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun helalleşme yolculuğuna çıkacağını duyurmasının ardından “20 yıldır her türlü hukuksuzluğu yapan, otoriter bir sistem kuran, kendisini ve yandaşlarını zengin eden, hazineyi birkaç şirkete bağlanan hortumlarla tamtakır bırakan, özgürlükleri kısıtlayan, kolluk güçleriyle gençlerin, kadınların, işçilerin hak arayışlarını engelleyen, orantısız güç kullanan, gazetecileri, aydınları, siyasetçileri hukuksuz yere cezaevine gönderen, kadın cinayetlerine seyirci kalan, İstanbul Sözleşmesi’ni yok eden, ülkenin başına FETÖ’yü saran ve 15 Temmuz travmasını yaşatan bir iktidarla neyin helalleşmesini yapacaksınız”  eleştirileri yapıldı.

Halk TV yazarı Fikret Bila’ya konuşan CHP’li Erkek, konuyla ilgili olarak şu yanıtı verdi:
“Sayın Genel Başkanımızın helalleşme yolculuğundan söz etmesi bir barış çağrısıdır. Toplumun her kesimi acılar yaşadı. Her kesimin yaraları var. Başkalarının acılarını hissetmezsek onları anlayamayız. Türkiye’nin barışa, birlikteliğe ihtiyacı var. İktidar 20 yıldır bu toplumu kutuplaştırıyor. İnanç farkından etnik aidiyet fakından kutuplaştırıyor. Ötekileştiriyor. Düşmanlaştırıyor. Farklılıklar üzerinden toplumu bölüyor. Halk artık bundan bıktı. Biz ise kucaklaşmayı, barışı sağlamayı, 83 milyon bir arada yaşamayı hedefliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sık sık vurguladığı gibi biz CHP olarak farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyoruz ve barış içinde bir arada yaşamak istiyoruz. Bunun için geçmişi deşmek, yaraları kanatmak değil gelecek için toplumsal barışı kurmak istiyoruz. Bu ülkede her kesim acılar yaşadı, yaralandı. Aleviler, Kürtler, Romanlar, emekçiler, yoksullar hemen her kesimin acısı, yarası var. Biz bu gerçeklerle yüzleşmek, bizim de hatamız varsa onu kabullenmek ve barışı sağlamak istiyoruz. Toplumsal kesimlerle helalleşmek bu anlamdadır. Yoksa iktidarla, Saray’la helalleşmek diye bir konu yok.”

“YOLSUZLUK YAPAN ELBETTE SORGULANACAK”
Erkek, iktidar değişikliğinde hukuk dışı, suç oluşturan tüm işlemlerin sorgulanacağını, sorumlularından hesap sorulacağını vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hesap sorma, hesaplaşma konusu elbet ayrı. Usulsüzlük, yolsuzluk yapan ihaleye fesat karıştıran, kamu kayaklarını kullanırken kamu zararı yaratan herkes elbette sorgulanacak, hesap sorulacak. Meclis’te araştırma komisyonları kuracağız. Sayıştay raporlarının hepsi Meclis’e gelecek. Denetim organları görevini yapacaklar. Kamu zararları elbette tahsil edilecek. Konusu suç olan eylem ve işlemler yargıya taşınacak. Bürokraside sadece aldığı emri uygulayanlar sorumlu olacak da, o emri veren bakan da cumhurbaşkanı da sorumlu olmayacak mı? Elbette olacak. Yapılan yolsuzluklar, usulsüzlükler, hukuk dışı işlemler, işlenen suçlar kimsenin yanına kâr kalmayacak.”

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM