• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,21
 • ALTIN
  %-0,18
 • BIST
  %2,74
Bilim Kurulu üyesi uyardı! Vakaların yüzde 80’i delta varyantı olacak

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Vakaların yüzde 80’i delta varyantı olacak

reklam"

Delta’nın artmasının en büyük nedeninin maske kuralının iptal edilmesi olduğuna dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülay Korukoğlu, ‘Ağustos ayındaki vakaların yüzde 80’i delta varyantı olacak’ dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, koronavirüsün (Covid-19) delta varyantına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesinin çevrim içi düzenlediği programa katılan Korukluoğlu, henüz delta varyantı vakalarıyla ilgili net sayı veremeyeceğini belirterek, delta varyantının orijin virüsten yüzde 60, Birleşik Krallık varyantından yüzde 50 daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

‘Delta vakalarda kötü bir geri bildirim yok’

Prof. Dr. Korukluoğlu, delta varyantının hızlı yayılmasının beklenmedik bir şey olmayacağını ifade ederek “Benim açımdan önemli olan ise bunun ne kadar yatakta tedaviye ya da ölüm oranına sebep olabileceğidir. Bildiğim delta vakalarda kötü bir geri bildirim yok. Pozitiflik oranları ülkemizde hala düşük. İngiltere’de de vaka sayıları artıyor ama hastanelerdeki doluluk oranları düşüyor. Bizim açımızdan en önemli şey budur, aşıdan beklediğim en büyük fayda da bu olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Delta’nın artmasının en büyük nedeni maske kuralının iptali’

“Şuna inanıyorum ki, delta varyantı ağustos ayı içerisinde vakaların yüzde 80’ini kapsayacak” ifadesini kullanan Korukluoğlu, aşılanmanın yanında hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Korukluoğlu, İsrail’in aşılamanın en iyi yapıldığı ülkelerden biri olduğunu ama delta varyantının artmaya başlamasının en önemli nedeninin, maske kuralını iptal etmeleri olduğunu, o yüzden maske kuralını geri getirdiklerini vurguladı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM