• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %0,77
 • ALTIN
  %-0,52
 • BIST
  %-1,34
CHP’li Başarır: Darbecilerin yapmadığını siz yapıyorsunuz

CHP’li Başarır: Darbecilerin yapmadığını siz yapıyorsunuz

reklam"

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda, seçim mevzuatında değişiklik teklifi ile ilgili, “Seçimler yaklaştıkça kaybetme korkusu sizi hukuki cambazlıklara itiyor. Sizi bir milletvekili daha nasıl fazla alırım olgusuna itiyor. 61 yıldır bu seçim yasası yürürlükte. Darbecilerin yapmadığını siz yapıyorsunuz. İhtilal dönemlerinde yapılan yasalarda bile bu değişiklik yapılmadı” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda, seçim mevzuatında değişiklik teklifinin, il ve ilçe seçim kurulu başkan ve üyelerinin seçimi ile ilgili belirleyen beşinci maddesi üzerinde konuştu.

Teklifin en kritik ve en sıkıntılı maddelerinden birinin beşinci madde olduğunu dile getiren Başarır, şunları söyledi:

“Kıdemli hakimler yerine birinci sınıfa ayrılmış ya da birinci sınıf hakimleri getirdiniz. Onlar artık seçim kurulu başkanı olacak. Ben merak ediyorum, tecrübe, bilgi, liyakat, yaş bu kavramlar sizi neden bu kadar rahatsız ediyor?

‘Darbecilerin yapmadığını siz yapıyorsunuz’

Yıllarını bu mesleğe vermiş bu hakimler size ne gibi bir kötülük yaptı merak ediyorum. Ama seçimler yaklaştıkça kaybetme korkusu sizi hukuki cambazlıklara itiyor. Sizi bir milletvekili daha nasıl fazla alırım olgusuna itiyor. 61 yıldır bu seçim yasası yürürlükte. Darbecilerin yapmadığını siz yapıyorsunuz. İhtilal dönemlerinde yapılan yasalarda bile bu değişiklik yapılmadı.”

2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunu anımsatan Başarır, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimlerini torbaya koymak istiyorsunuz’

“Bugün 12 yıl oldu. Hala o dönem atanan hakimler görev yapıyor, ayıklayamadınız. O hakimler birinci sınıfa ayrıldı. Şimdi sandığı nasıl teslim edeceksiniz? Partinizin gençlik kolları, kadın kolları, yöneticilerinden avukatlıktan hakimliğe geçenler var. Avukatlıkta geçen süre ve hakimlikte geçirdikleri süre ile birinci sınıfa ayrıldılar ve bugün sandıkları teslim edeceksiniz. Bu olmaz. Çok sakıncalı bir durum. Siz kendinizi ne sanıyorsunuz bilmem ama bu Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimlerini torbaya koymak istiyorsunuz. Nasıl kura çekeceksiniz? Neye göre yapacaksınız. Bu zamana kadar duymadığımız, bilmediğimiz, görmediğimiz uygulamaları önümüze koyuyorsunuz. Bu maddeyle ilgili yüzyıllarca utanacağınız bir karara imza atıyorsunuz. Çekin bu maddeyi. Liyakatten, bilgiden, tecrübeden korkmayın.

Bakın seçim hattına gireceğiz. Cumhurbaşkanı adayları otobüslerle, tarifeli uçaklarla meydanlarda olacak, devletin kendine verdiği seçim bütçesiyle seçim kampanyası yürütecek ama beyefendi, 10’un üzerinde uçakla Türkiye’yi gezecek. Sarayın ses sistemleriyle, sarayın platformlarıyla, sarayın makam araçlarıyla, yüzbinlerce litre benzin ve mazotla seçim kampanyası yapacak. Bu utanç verici bir durumdur. Halkın üzerine attığı çayların, oyuncakların parasını Saray karşılayacak ve buna adalet diyeceksiniz. Bu utanç verici manzarayı Türkiye Cumhuriyet hak etmiyor. Şimdi çok merak ediyorum bu yasa Meclisten geçti, Cumhurbaşkanının önüne geldi. 298 sayılı seçim yasasında başbakan ibareleri çıktı yerine Cumhurbaşkanı ibaresi de konulmadı. Cumhurbaşkanının bu yasayı imzalarken yüzünün kızarması lazım. Hak etmiyorum ben bunu demesi lazım. Türkiye 60 yıldır böyle bir rezaleti görüyor demesi lazım. Ama maalesef hırsınız her şeyin önüne geçmiş.”

Seçim Yasası’nın 65. maddesine mutlaka Cumhurbaşkanı ibaresinin konulması gerektiğini söyleyen CHP’li Başarır, “Cumhurbaşkanı ibaresi konulmazsa bu seçime şaibe karışır, bu seçime haksızlık, adaletsizlik karışır. 84 milyonun insanın parasıyla diğer adaylara göre Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanyasını imtiyazlı bir şekilde yürütemez. Artık şunu iyi bilin; Halk bir iktidarı göndermek istiyorsa hangi yasayı getirirseniz getirin gönderir. Ben buradan, bir yüzükle gelen beyefendinin Katar’dan aldığı 500 milyon dolarlık uçakla evine gideceğini görüyorum” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM