• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,36
 • BIST
  %-8,62
Erdoğan’ın hedefi Elvan: ‘Çok sürmez, görevden azil gelir’

Erdoğan’ın hedefi Elvan: ‘Çok sürmez, görevden azil gelir’

reklam"

Erdoğan’ın açıklamasının hedefinde kısa vadede faiz indirimine sıcak bakmayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan olduğu belirtildi. AKP’liler, “Erdoğan, Elvan’ın Meclis Komisyonu ve İstanbul’daki sözlerine kızdı. Çok sürmez, görevden azil gelir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirimiyle ilgili “Faiz sebep, enflasyon sonuç” tezi üzerinden bu kez kendi partililerine yönelik “Bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim” dedi. Erdoğan’ın bu sözleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı hedef aldığı kaydediliyor. Elvan’ın, Erdoğan’ın sözleri sonrası dünkü grup toplantısı bitiminde “Meclis’ten en önce ayrılan isimlerden olması” da dikkat çekerken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kulislerinde de “Bakan Elvan en kısa sürede görevden azlini isteyecek” değerlendirmelerinin yapıldığı belirtiliyor.

Bütçe görüşmeleri

Öte yandan Erdoğan’ın, Lütfi Elvan’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde “kamuoyunun da dikkatini çeken sözlerine kızdığı” da konuşuluyor. Elvan, bakanlığının komisyondaki görüşmelerinde, hükümetin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumların doğru olmadığını savunmuş ve “Piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız. Tüm bu unsurlar, entegre bir şekilde enflasyon görünümünü şekillendiriyor. Dolayısıyla, burada hiçbir ilgili dinamiğin göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. Küresel konjonktür ve yurtiçi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor” demişti. Elvan’ın bu sözleri “Sürekli cari fazla vurgusu yapan MB’ye mesaj mı veriliyor?” yorumlarını da beraberinde getirmişti. Bununla birlikte Elvan’ın, yine komisyondaki görüşmelerde, HDP’li Garo Paylan arasında geçen diyaloğu da dikkat çekmişti. Paylan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuç mudur?” sorusuna Elvan’ın, “Onu karşılıklı konuşalım, olur mu Garo?” yanıtını vermesi de dikkat çekmişti. Bütçe görüşmelerinin ardından da AKP kulislerinde, “Bakan Elvan, üstü kapalı olarak hükümetin para politikalarını eleştiriyor. Bakanlık ile hükümet politikaları arasında oturmayan durumlar var” yorumları da yapılmıştı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM