• DOLAR
  %-0,18
 • EURO
  %0,82
 • ALTIN
  %-0,15
 • BIST
  %-1,30
İş dünyası banka faizlerinden şikayetçi: Düşen faiz yansımadı, yatırımlar tehlikede

İş dünyası banka faizlerinden şikayetçi: Düşen faiz yansımadı, yatırımlar tehlikede

reklam"

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Onursal Başkanı Bülent Aymen, Merkez Bankası’nın düşen faiz oranlarının kredilere yansımadığını, bunun da yatırımları tehlikeye attığını söyledi.

Merkez Bankası politika faizlerini 500 puan düşürerek yüzde 14 seviyesine çekti. Ancak bu indirimin, bankaların iş dünyasına verdiği kredilere yansımadığı eleştirilerine yenisi eklendi.

İş dünyası bankalara yanaşmıyor

İşletmelerin yüzde 26 civarında başlayan faizlerle kredi almak zorunda kaldığını ifade eden Aymen, “2022 yılında 250 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var ve bu en az yüzde 11 ihracat artışına denk geliyor. Bizim ülke olarak daha fazla oranda büyüyecek kapasitemiz var. Ancak burada yatırımların da artması için yatırım ortamının iyileştirilmesi ve finansman ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yatırım kredilerinin de ayrıca geliştirilmesi, ülke ekonomisi ve ihracatı açısından gerekli” dedi.

24.jpg

4 ülke öne geçebilir

AB pazarında başta Polonya olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Fas ve Cezayir’in hızla büyüdüğüne dikkat çeken Aymen, “AB’nin destekleri ve finansman erişimi avantajları nedeniyle bu rakip ülkeler önümüzü kesebilir” diye konuştu.

Türkiye lehine kırılan tedarik zincirinin yeniden Uzak Doğu’ya yönelebileceğine işaret eden Aymen, ABD ve Avrupa pazarlarının pandemide kendilerine aksamadan ürün gönderen ülkelerle işbirliklerini sürdürmek isteyeceklerini belirtti. Aymen, “Çin, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerle fiyat rekabetine girmek yerine kalitemizden taviz vermeden, tasarımla, inovasyonla üretmeye devam edersek bu ülkeleri geçebiliriz” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM