• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KIRSAL MAHALLE BULUŞMALARI’NIN YENİ DURAĞI UZUNCABURÇ OLDU

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KIRSAL MAHALLE BULUŞMALARI’NIN YENİ DURAĞI UZUNCABURÇ OLDU

reklam"

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kırsal Mahalle Buluşmalarının yeni durağı Silifke’nin Uzuncaburç Mahallesioldu. Üretici kadınlar ile merkezden katılım sağlayan kadınların buluşturulduğu etkinlikte, doğal ortamda vekatkısız olarak üretilen ürünler stantlarda satışa sunuldu. Vatandaşlartarihi güzelliklere sahip olan Uzuncaburç’ta temiz havanın tadını çıkarırken, üreticilerin ev ekonomilerine de katkı sundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Kırsal Mahalle Buluşmalarının yeni durağı, Silifke ilçesiUzuncaburç Mahallesi oldu. Uzuncaburçlu kadın üreticiler ile merkez ilçelerden gelen kadınlar, düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Üretici kadınlarürünlerini satarak ekonomilerine katkı sağlarken, bir yandan da sosyalleşme olanağı buldu.

Kadınlar birbirinden lezzetli ürünleri tattı

Stant açmadan önce Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden satış pazarlama, paketleme, diksiyon gibi eğitimler alan üretici kadınlar, doğal ortamda ve katkısız olarak ürettikleriürünleriniUzuncaburç Mahallesi’nde kurulan Üretici Kadın Stantları’ndasatışa sundu. Yenişehir, Mezitli, Akdeniz ve Toroslar ilçelerinden gelen kadınlar ise bu stantların yolunu tuttu. Vatandaşlar ürünler hakkında bilgi alırken tadım da yaptı.

Stantlarda; bölgede doğal olarak üretilen bal, baklagiller,zeytin, asma yaprağı, erişte, turşu gibi birçok ürün yer aldı. Yöresel ürünlerle yapılan yoğurt çorbası ve bölgede üretilen buğday ile yapılan sıkma vatandaşlardan tam not aldı.Etkinliğe Mezitli, Yenişehir, Akdeniz ve Toroslar ilçelerinden gelen kadınlar, Forum AVM bağlantı köprüsü altı ve eski Mezitli Belediyesi karşısından kalkan ücretsiz servislerle katılım sağladı.

Hem ürünlerin tanıtımını yapıyoruz hem de bunu alıcıyla buluşturuyoruz

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde proje sorumlusu olarak görev yapan Burcu Sertüretici kadınlara destek olmak için bu buluşmaların devam ettirileceğini belirterek, “Uzuncaburç Mahallesi’ne Mersin merkez 4 ilçeden misafirlerimizi getirdik. Uzuncaburç Mahallesinde daha önce üretici kadınlarımızla birlikte satış pazarlama, diksiyon, paketleme gibi eğitimler yaptık. Eğitim sonucunda da bugün ilk kez misafirle buluştular. Burada hem Uzuncaburç Mahallesinde yetişen ürünlerin tanıtımını yapıyoruz hem de bunu alıcıyla buluşturuyoruz. Eğitimlerden sonra satışları artırmak için yaptığımız bu çalışmalar devam edecek” dedi.

İleride daha iyi olacak, bugün bir başlangıçtır

Uzuncaburç’ta yetişen ürünlerin bilgisini veren üretici DurdaneÜnal, stantlara ziyarete gelenlerle birlikte satışlarınınarttığını ifade ederek, “Uzuncaburç’ta en çok üzüm var. Kuru üzüm, taze üzüm, bağ yaprağı, ceviz, badem… Köyümüzde üretilen birçokşey var aslında. Her zaman satışı mümkün olmuyordu, iyi oldu. Bugün misafirlerimiz geldi, kalabalığız. Herkes elinde olan ürünlerden bir şeyleri satıyor. İleride daha iyi olacak, bugün bir başlangıçtır. Pekmezimiz var; üzüm pekmezi, andız pekmezi, Harnup pekmezi. Sumak var; kuru havada çok güzel oluyor ekşisi. Nar ekşisi var, adaçayı, kekik, erişte köyümüzde olabilecek şeyler. Önceden de satılıyordu ama az oluyordu. Böyle bir yoğunlukla satmak daha iyi. Birden bire daha hızlı bir sirkülasyon oluyor. Herkes çok beğendi. yükşehir Belediyesi sağ olsun, buraya da getirdiler insanları, çok memnunuz. Herkese teşekkür ederiz diye konuştu.

Şehirlerin kalabalıklaşması ve hastalıklardan dolayı doğaya dönüş var

Gazi Çiftliği’nde seracılık yapan, aynı zamanda hayvancılıkla uğraşan Durdu Karaca, stantlarında yöresel ürünleri sunduklarını söyleyerek, “Tamamen köylünün kendi ürünü, dışarıdan herhangi bir ürün getirilmiyor, köyde birçok ürün üretiliyor. Tepkiler güzel. Satışlarımız iyi. İnsanlar bizim elimizde olanlardan tüketmeyi çok istiyor. Şehirlerin kalabalıklaşması ve hastalıklardan dolayı doğaya dönüş var.Mersin Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederiz”dedi.

Hep doğal ürün arıyoruz

Doğal ürünlere ulaşmakta zorluk yaşadıklarını söyleyenkatılımcılardan Esin ToprakBelediyenin düzenlediği bu kırsal geziden çok memnunuz. Bütün doğal ürünlerden almaya çalışıyoruz. Daha evvel de katıldık bu gezilere, aldığımız ürünleri kullanıyoruz. Hem onlara da bir fırsat yaratılmış oluyor. Köylülerimize fırsat tanıyalım ki doğal ürünlerin devamlılığı olsun. Hep doğal ürün arıyoruz. Yerli tohumlarımızıkeşke hep sürdürebilseler” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM