• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,29
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,75
Özel okul öğretmenlerine reklam baskısı

Özel okul öğretmenlerine reklam baskısı

reklam"

Bazı özel okullar öğretmenlerden kişisel sosyal medya hesaplarından kurumun reklamını yapmasını istiyor. Hukukçu Ünal, “Öğretmenlerin böyle bir görevleri yok” dedi.

Birçok ildeki özel okulda, etüt merkezinde çalışan öğretmenlerden kurum reklamını yapmaları isteniyor. Öğretmenlerden kişisel sosyal medya hesaplarından kurumla ilgili paylaşım yapması talep ediliyor. Yöneticiler tarafından “kurum aidiyeti için gerekli” denilerek öğretmenlere “Okulumuzun şu fotoğrafını sosyal medya hesabınızdan hikâye atın. Şu metinle bu fotoğrafı gönderi olarak paylaşın” mesajları atılıyor. Bu talimatlara uymayan öğretmenler işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor.

‘Kurumların bu dayatmayı yapma hakkı yok’

Özel okullarda etüt merkezlerinde çalışan öğretmenlere yapılan bu baskıyı eğitim hukukçusu Hüseyin Ünal değerlendirdi.

Özel okul yöneticilerinin uzun zamandır öğretmenleri buna zorladığını kaydeden Ünal, “Kurumların bu dayatmayı yapma hakkı yok. Çünkü öğretmenin görevi kurumun reklamını yapmak değil, böyle bir görevleri yok” dedi. Özel sektörde bu tarz mobbinlerin çok fazla yapıldığını söyleyen Ünal, şöyle konuştu: “Bu sözleşmede olsa dahi geçerli olmayacak bir durum. Çünkü bu öğretmenlerin işleriyle bağdaşan bir şey değil. Yasal bir dayanağı yok. Sözleşmelere ‘Sosyal medya hesaplarınızdan kurumun reklamını yapmak zorundasınız’ maddesi konulsa dahi bu dayatılamaz. Sözleşmede olsa dahi bu yasalar önünde geçersiz sayılacak bir madde. Eğer bu mobbingden dolayı iş akdi feshedilirse işçi tazminatını da alabilir. Ancak öğretmenler işlerinden olmak istemedikleri için bu baskılara katlanmak zorunda bırakılıyor.”

 

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM