• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,29
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,75
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan canlı yayında açıklamalar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan canlı yayında açıklamalar

reklam"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, A Haber- ATV -A Para -A News ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Öncelikle son gelişme, bütün vatandaşlarımızın Türk Lirası’na güvenmesi gerektiğini gösteriyor. Bir Trabzonlu vatandaşımızın Türk Lirası’na yönelik, ‘Kaybettim ama Türk Lirası’na değdi’ dedi. Bu güzel bir gelişme. Türk Lirası gücünü, finansal altyapımızın sağlamlığından alıyor. Anamuhalefet ve yavruları, TL’yi bir kenara koyup dolara ve avroya endekslenmek istiyorlar. Asgari ücrete varıncaya kadar doları baz alıyorlar. Bu çok ciddi bir yanlış. Merkez Bankası’nda başikanlık yapmış bir insanın ‘Buradan taviz vermeyin. TL yine değer kaybedecektir’ demesi çok yanlış. Geri adım atmaya kalktı ama onu bu millet yutmaz.

Son dönemde özellikle yurt içi ve yurt dışı bu tür hareketler, rasyonel olmayan hareketlenmelerdir. Biz bu algıyı bozmuş olduk. Vatandaşımız da hızlı bir şekilde TL’ye geçti. Vatandaşımızın dolarını bozdurması parasına olan güvenin en önemli göstergesiydi.

Türk lirası mevduatlar saat 15.00 itibarıyla 23,8 milyar liranın üzerinde arttı ve ivmelenerek artmaya devam ediyor. Sabırla yola devam etmekte fayda var. Amacımız yatırımcı sanayici ve tasarruf sahibi vatandaşlarımız için kur oynaklığını azaltmak ve TL’ye itibar katmaktır. Kur seviyesi, olması gereken seviyeye kendisi gelecektir. Daha iyi olacak, acele etmiyoruz. Bir ara 10’un da altına düştü. Şu ara 11 civarında sanıyorum. Bu istikrarlı bir şekilde, gerekli dayanışmalar ve bizlerin de katkılarıyla bunu yerli yerine oturtacağız. Sabırla yola devam etmekte fayda var.

Ana muhalefetin bunların gerçekçi bir yaklaşımları hiç oldu mu? Olmadı. Bay Kemal her alanda olduğu gibi ekonomi alanında yalanlarına devam ediyor. Vatandaş şu anda iki garantiye sahip: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İki: Hazine. Kur stabil hale gelmiş olacak. Bu adım uzun vadede bütçeye katkı da sağlayacak. Vatandaşımızın kaybı olmayacak. 3,6,9… Belirlenen tarihlerde neyse belirlenen döviz kuru, bunun üzerinden parasını bozdurduğu zaman karşılığını alacak. Vatandaşta burada ‘Benim mağduriyetim yok. Devletim benim arkamda’ diyor. Bir şeye güveneceksin ‘Benim artık kaybım olmayacak.’ Uygulanan ekonomik program piyasalarda güveni artıracak. Kur stabil hale gelmiş olacak. Kurun stebilizasyonu burada önem arz ediyor. Bu uygulamadan isteyen her vatandaşımız faydalanacak. Bizim paramız kurdaki oynaklıklara esir olmayacak.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM