• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %-0,07
 • BIST
  %-1,18
Üçüncü toplantı başladı! Asgari ücrette ilk rakamlar bekleniyor

Üçüncü toplantı başladı! Asgari ücrette ilk rakamlar bekleniyor

reklam"

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında üçüncü toplantı başladı. TİSK Başkanı Akkol, şu an için komisyonda herhangi bir rakam önerisi olmadığını dile getirdi.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında üçüncü toplantı başladı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü kez toplantı.

Toplantı öncesi açıklama yapan TİSK Başkanı Akkol, “Bizim için önemli bir süreç. Çok meşaketli bir süreç yönetiliyor. On binlerce satır verileri analiz ediyoruz. Kamu, meslek örgütleri, sivil toplum örgütlerinin tek tek görüşlerini alıyoruz. Bu sene işveren fedakarlık yapsın, kamu destek versin, çalışanların da rızasıyla 3’lü imza arayışındayız. Hızlı bitirmek istiyoruz” dedi.

Masada TÜİK verileri olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı bugün yapılacak. İşveren ve işçi temsilcileri bu toplantıda ilk kez rakam telaffuz edecek.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bugün üçüncüsü gerçekleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcilerinden oluşan komisyonda işçi ve işveren tarafları ilk kez rakam telaffuz edecek.

Döviz kurlarındaki yükseliş başta gıda olmak üzere birçok kaleme yansırken asgari ücret ve civarında maaş alanlar için ‘her ne kadar enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz’ denilse de, miktarın belirlenmesinde rol oynayan TÜİK’in enflasyon oranları soru işaretleri oluşturuyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu koşullar altında değerlendirmelerini yapıyor.
Asgari ücret görüşmelerinin birincisi Çalışma Bakanlığı, ikincisi ise TÜRK-İŞ ev sahipliğinde yapılmıştı. Bu toplantının adresi ise TİSK olacak.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığındaki toplantıda, Çalışma Genel Müdürlüğü ve TÜİK’ten gelecek veri ve raporlar görüşülecek.

Bu raporların ardından, işçi ve işveren tarafının pazarlık sürecindeki ilk rakamları da telaffuz etmesi bekleniyor.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM