• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %-0,29
 • ALTIN
  %-0,14
 • BIST
  %-0,75
Yenişehir Belediyesinin projesi İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayında örnek gösterildi

Yenişehir Belediyesinin projesi İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayında örnek gösterildi

reklam"
Yenişehir Belediyesinin projesi konuşulmaya ve takdir toplamaya devam ediyor.
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından Ankara’da düzenlenen İkinci Yüzyılda Eğitim HakkıÇalıştayına video konferans ile New York’tan katılan Prof. Dr. Selçuk Şirin, Mersin YenişehirBelediyesinin, Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli ile hayata geçirdiği çalışmaları örnekgösterdi.Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenen İkinci YüzyıldaEğitim Hakkı Çalıştayına, Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de katıldı.
BaşkanÖzyiğit, çalıştay öncesinde Kılıçdaroğlu ile görüşerek, Yenişehir’de hayata geçirdikleri Erken ÇocuklukEğitimi Projesi; Yenişehir Modeli hakkında detaylı bilgi verdi.CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın başkanlığında 27 KasımCumartesi günü yapılan çalıştayda, New York Üniversitesi (NYU) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin“İkinci Yüzyılda Yeniden Eğitim Yeniden Reform” başlıklı bir sunum yaptı. Dünyadaki en büyük eğitimaraştırmacılar derneği AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü ve geliştirdiği projelerle Jacobs Vakfı’ndan2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü alan Şirin, erken çocukluk gelişiminde Mersin Yenişehir Belediyesininçalışmalarına da dikkat çekerek, bu konudaki uygulamaların kendisini de mutlu ettiğini söyledi.
Yenişehir Belediyesinin projesi gündemden düşmüyor.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in göreve geldikten sonra hayata geçirdiği Erken ÇocuklukEğitimi Projesi; Yenişehir Modeli birçok platformda konuşulmaya ve takdir toplamaya devam ediyor.Uluslararası Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (EÇG-P) Kongresine davet alanve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) tarafından yerinde inceleneceği açıklananYenişehir Belediyesinin projesi İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayında da gündeme geldi.Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli ile 0-3 yaş arası eğitimde Türkiye’de bir ilke imzaatan Yenişehir Belediyesi proje kapsamında Yenişehir Belediyesi Akademiyi, Bebek Kütüphanesi’ni veBeceri Temelli Eğitim Merkezini kurarak, aile temelli erken çocukluk gelişimi eğitimleri veriyor.
Yenişehir Belediyesi çocuklardaki olası gelişimsel problemleri de erken dönemde tespit ederek, doğrutedavi için aileleri yönlendiriyor.Prof. Dr. Selçuk Şirin’in konuşması projenin önemini de ortaya koyduİkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayında sunum yapan Prof. Dr. Selçuk Şirin’in konuşması YenişehirBelediyesinin projesinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Çocuklardaki zihinsel gelişimin ilk üç yıldatamamlandığına vurgu yapan ve bebek kütüphanelerinin önemine dikkat çeken Şirin şunları söyledi:“Doğan her çocuğa bir kitaplık kurmak zorundayız. Bakın Türkiye’de her sene 1.3 milyon bebekdünyaya geliyor. Bu bebekler doğdukları gün iki gruba ayrılıyor. Birinci grupta 300 bin bebek var.Bu bebekler şanslı bebekler, ayrıcalıklı bebekler. Çünkü onlar doğdukları gün evlerinde bebekkitaplığı var, çocuk kitaplığı var. Annesi veya babasından birinin üniversite diploması var ve onlarçocuklarına okula gitmeden yani 6-7 yaşına gelmeden önce kitap okuması gerektiğini biliyor. Geriyekalan bir milyon çocuk kitapla ilk kez 7 yaşında tanışıyor.
Yani, 7 yıllık bir makas var bu iki gruparasında. 300 bin çocuk yüzde 20, bir milyon çocuk yüzde 80 Türkiye’deki eğitimde aklımıza gelenbütün göstergelerin temelinde bu makas yatıyor. Peki, bu neden önemli, kitap versek ne olacak,kitaplık kursak ne olacak. Beyin gelişimin yüzde 90’ı ilk 3 yılda tamamlanıyor. Bunu biz yüz yıl önceiki yüz yıl önce şuan ki eğitim sistemini kurduğumuz zamanlarda bilmiyorduk. Bilseydik okulları 7yaşında değil 3 yaşında başlatırdık. Burada vurgulamak istediğim şu çocuk doğduğu anda beynin enhızlı geliştiği dönemde ona can suyunu vermemiz lazım. Türkiye’de doğan her çocuğa doğduğu günhastanede daha eve gitmeden bir tane kitaplık hediye etmemiz lazım. Bunu Türkiye’de bazıbelediyeler yapıyor.”“3 yaşından itibaren her çocuğun kaliteli bir eğitim kurumuna ihtiyacı var”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bu alanda çalışmalar yürüten belediyelere teşekkür ederek,Yenişehir Belediyesini örnek gösteren Şirin, “Türkiye’nin eğitim sistemindeki en köklü reform önerisibence bu; 3-6 yaş arası dönemde okula katılımı evrenselleştirilmemiz lazım. Bu şu demek, yüzdeyüze çıkartmamız lazım. Türkiye’de bu oran yüzde 20’lerde, parası olan, zaten ayrıcalıklı olançocuğunu okul öncesi eğitime gönderiyor. Bu da makası açıyor, varlıklı aileler ile yoksul ailelerdengelen çocuk arasındaki makası açıyor. Bu konuda hem CHP’ye, hem Sayın Kemal Kılçdaroğlu’nahem de İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Çanakkale belediye başkanlarına teşekkürediyorum. Çok iyi uygulamalar var. İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da, Çanakkale’de, MersinYenişehir’de uygulamalar var. Belediyeler okul öncesi eğitim kurumları açıyor ve bu beni çok mutluediyor.
Bunun çoğalması lazım belki de okul öncesi eğitimi Milli Eğitimden alıp tamamen yerelyönetimlere vermek lazım. Nasıl olur, tartışabiliriz. Ama mutlak surette 3 yaşından itibaren herçocuğun kaliteli bir eğitim kurumuna ihtiyacı vardır. Eğer bunu yapmazsak çocuklarımızıtelevizyonlara, ekranlara mahkûm ederiz, özellikle yoksul ailelerden gelen çocukları.” ifadelerinikullandı.Başkan Özyiğit, “Yüzlerce çocuğa ve aileye dokunduk”Çalıştaya katılan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “İkinci Yüzyılda Eğitim Hakkı Çalıştayı,eğitim konusunda birçok eksiği ve yanlışı tekrar tekrar ortaya koydu. Emeği geçen herkese teşekkürediyorum. Bugün örnek gösterilen ve yakında tüm Türkiye’de uygulanacağını umduğumuz ErkenÇocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli yine Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen birçalıştaydan sonra gündemimize gelmişti. O çalıştayda erken çocukluk eğitiminde dünyada sonsıralarda olduğumuzu ve aslında bu eğitimin ne kadar çok önemli olduğunu görmüştük. YenişehirBelediye Başkanlığı görevine seçildikten hemen sonra bu projeyi Yenişehir’de hayata geçirdik. Vebir çoban ateşi yaktık. Bugün geldiğimiz noktada yüzlerce çocuğa ve aileye dokunduk. Önemli birmesafe kat ettik. Bu süreçte Prof. Dr. Selçuk Şirin’in kitaplarından çok faydalandık. Kendisi bualanda inanılmaz işlere imza atıyor. Bugün burada bizi de örnek göstermesi elbette bizim için birgurur kaynağı, kendisine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte çok daha fazlaçocuğumuza ulaşacağız. Bize destek veren Marmara Üniversitesi Aile Becerileri EğitimProgramı’nda görevli olan başta Prof. Dr. Ozana Ural’a ve tüm akademisyenlere ayrıca teşekkürediyorum. ” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM