• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
Yenişehir’de toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi başladı

Yenişehir’de toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi başladı

reklam"

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyinin (CEMR) “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek EşitliğiŞartı”na imza atan Yenişehir Belediyesi, bu kapsamda vereceği toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimiçalışmalarına başladı. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından verilen eğitim programına ilkolarak belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve müdürler katıldı.

Mersin Yenişehir Belediyesi, geçtiğimiz Kasım ayında Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında KadınAdayları Destekleme Derneği(KA.DER), Avrupa Yerel Demokrasi Derneği (ALDA) ve Edremit Belediyesiortaklığıyla hayata geçirilen Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi’ne katılmış veBelediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalamıştı.
Yenişehir Belediyesi proje kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği eğitim çalışmalarına da başladı.Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün koordinesinde yapılacak eğitim dizisinin açılışına YenişehirBelediye Başkanı Abdullah Özyiğit de katıldı. Yenişehir Belediyesi Akademi Salonu’nda verilen eğitiminilk aşamasında Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü uzmanları, belediye meclis üyelerine, başkanyardımcılarına ve birim müdürlerine bir sunum yaptı.
Başkan Özyiğit “Sözleşmeyi imzalamakla her şey bitmiyor”

Eğitimlerin açılışında konuşan Başkan Abdullah Özyiğit,“Yerel Yönetimlerde KadınlarıGüçlendiriyoruz Projesi kapsamında Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafındanbaşlatılan ve yaşamın her alanında kadın ve erkek eşitliği için izlenebilecek somut yöntemler sunanAvrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladık. Sözleşmeyi imzaladık ve gereğiniyerine getirme konusunda bir çaba içerisindeyiz. Sözleşmeyi imzalamakla her şey bitmiyor, onunlaalakalı bir emek var. Arkadaşlarımız da bu emeği veriyor” dedi.

Yenişehir Belediyesi olarak eşitlikçi davrandıklarını kaydeden Başkan Özyiğit, “Cinsiyet eşitliğine,insan temeli üzerine bakmak gerekiyor. Ben sürekli kadın olması noktasında çok doğrubulmuyorum, insan insandır ve hiçbir insan ‘ben kadınım’ diye üç adım öteye, hiçbir insan ‘benerkeğim’ diye üç adım öne çıkma hakkına sahip değildir. Dolayısıyla bunun adı cinsiyet eşitliği.Kadın cinayetlerinden, kadının ezilmişliğine kadar yaşamın içerisinde o kadar çok kötü örnekleri varki bu işin öznesinin kadın olmasını da çok yadırgamamak gerekir. Kadının siyasette de yönetimdede var olmasının güç olduğunu görüyoruz. Gerçekten de zor bir süreç. İşte bu çalışmalarla bu sürecidaha demokratik, daha çağdaş bir hale getirmek bizim görevimiz. Bu çalışmaları bunun içingerçekleştiriyoruz. Tespitlerden çok neler yapacağımız önemli. Belediyemizde kadın- erkek eşitliği,cinsiyet eşitliği konusunda neler yapıyoruz. Bu konuda eşitlikçi davrandığımızı düşünüyorum. Yaniben birine görev ya da sorumluluk verme noktasında değerlendirirken cinsiyeti iledeğerlendirmediğimi ifade etmek isterim. Bu nedenle de kadın müdürlerimiz, erkekmüdürlerimizden fazla. Kadın başkan yardımcımız var. Emeği bilen, emeğe değer veren kadınmeclis üyelerimiz var. Onlar da bize çok şey katıyor. Tüm dünyada kadın ve erkek kim eziliyorsa,onların ezilmemesi ve insanca yaşamı elde edinceye kadar mücadelemiz devam edecek.”
Yenişehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdür Vekili Deniz Şehitoğlu da kadın dostu kentoluşturma faaliyetlerini hayata geçirmek için toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin ilkinigerçekleştirdiklerini söyledi. Şehitoğlu, “ Bu eğitimlerin ilkini düzenlememize olanak tanıyankıymetli Başkanımıza, değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Yolumuz çok uzun ama hep beraberüstesinden geleceğiz” dedi.
Öte yandan Yenişehir Belediyesi 17-18-19-20 Şubat tarihleri arasında ise vatandaşlara sertifikalıtoplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri de verecek. Farklı oturum seçeneklerinin yer alacağı eğitimlerekatılmak isteyen vatandaşlar 0324 327 46 40 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırabilecek.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM